SKU: TYPHOON500FRAS-6
TYPHOON 500MM AIR VENTILATION FAN (FRAS)
The TYPHOON500FRAS-6 500mm FRAS pneumatic air fan is a lightweight air fan for use in underground coal mines, hard rock mines and construction sites and can accept 600mm ducting.
FEATURES:
* FRAS fiberglass cowling
* Lightweight
* 3 blade impeller
* Variable speed
* MATCHES 600MM DUCT